Kırgın değilim,  çalışmaya devam
Devrim Kök: Evcilmen'e yakışmaz
Öner’den müjde Kök’ten destek
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ak Parti adayı kim?

Ak Parti adayı kim?
DÖSİAD'ın davetinde biraraya gelen AKP'nin iki genel başkan yardımcısı Menderes Türel ve Mevlüt Çavuşoğlu, büyükşehir belediye başkanlığı konusunda konuştu. Türel, ‘O olduysa ben, ben olduysam o oldu demektir'dedi.
04.02.2013 / 18:21

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, "Ankara’nın göbeğinde Amerikan Büyükelçiliği’ne saldırı oldu. Amerikan Büyükelçisini de aradık, kendisine hem geçmiş olsun, hem başsağlığı diledik. Ama şunun da altını çizdik, terör hepimizin ortak düşmanı ve terörle hep birlikte mücadele etmemiz gerekiyor” dedi. Döşemealtı Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (DÖSİAD) Antalya'da Rixos Downtown Otel'de düzenlediği gala yemeğine, Ak Parti’nin iki Antalyalı genel başkan yardımcısı Menderes Türel ile Mevlüt Çavuşoğlu katıldı. Yemekte Türel ve Çavuşoğlu, Rixos Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Medical Park Antalyaspor Başkanı Hasan Akıncıoğlu, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık ve DÖSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gültekin Gencer’le birlikte oturdu. Ak Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son yaptığı 'Şanghay beşlisine katılırız' sözünden sonra Avrupa’da, özellikle Fransa ve Almanya’da o ülkelerin tutumuna ilişkin hakarete varan yazılar kaleme alındığını söyledi. Yazılarda 'Bu kadar vizyonsuzsunuz, Türkiye’yi küstürecek noktaya geldiniz' görüşünün dile getirildiğini kaydeden Mevlüt Çavuşoğlu, şunları söyledi: "Bunda bizim suçumuz yok. Türkiye’nin diğer uluslararası örgütlerle dış politika izlemesini, herkesin saygı duyarak izlemesi gerekiyor. Şöyle eleştiri getirenler de var, ‘Türkiye bugün Şanghay 5’lisine girerse demokratik şeylerden, şundan bundan vazgeçmiş olur.' Bugün demokratik olmayan birçok ülkeyle, Amerika da dahil, Avrupa ülkelerinin hepsinin bu ülkelerle ekonomik ilişkileri var. Bu ülkeler demokrasiden vaz mı geçmiş ya da Türkiye bugüne kadar demokratik kazanımını Avrupa Birliği içinde mi yapmış? Son 10 yılda Türkiye’nin elde ettiği başarı Avrupa Birliği sayesinde mi olmuştur? Avrupa Birliği bir araçtır. Buraya girmeden de bunu başarmışız. Türkiye artık ülkelerin bölgelerin kendisine biçtiği, biçmeye çalıştığı rolün dışına çıkmıştır. Ne diyorlardı; ‘Türkiye İslam ülkelerine örnek olabilir.’ Artık Türkiye bunun çok ötesine geçmiştir."

Çavuşoğlu, Türkiye son 10 yılda büyük bir değişimi yaşarken ne Türkiye’nin, ne diğer ülkelerin, ne de uluslararası örgütlerin başaramadığı sorunlar olduğunu söyledi. Bu sorunlardan bir tanesinin de terör olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, Ankara’da Amerikan Büyükelçiliği’ne yönelik canlı bomba saldırısını, “Ankara’nın göbeğinde Amerikan Büyükelçiliği’ne saldırı oldu. Canlı bomba. Kendisi ve bir güvenlik görevlisi öldü. Amerikan büyükelçisini de aradık, kendisine hem geçmiş olsun, hem başsağlığı diledik. Ama şunun da altını çizdik, terör hepimizin ortak düşmanı ve terörle hep birlikte mücadele etmemiz gerekiyor” dedi.

GÜLÜP GEÇİYORUZ

Yerel seçim sürecine ilişkin değerlendirmede de bulunan Çavuşoğlu'nun “Bir karar verdik, DÖSİAD Başkanı Gültekin Gencer’i aday göstereceğiz” esprisi, gülüşmelere neden oldu. Gencer’i sosyal medyada iyi bulan, eksik yönlerini tamamlamanın da kendisinin görevi olduğunu belirten Mevlüt Çavuşoğlu, “Şaka bir tarafa bizim böyle bir ne yarışımız var ne de düşüncemiz var. Kraldan çok kralcıları, nifak sokmaya çalışanları. Anlıyorsunuz ne demek istediğimizi. Biz bunlara gülüp geçiyoruz” diye konuştu.

ADAYLIK DÜŞÜNCEMİZ YOK

Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel ise İstanbul’un Türkiye ekonomisinin yükünün yarısını taşırken çok yakın bir gelecekte Antalya’nın da ekonomi merkezi olacağına şüphesi olmadığını kaydetti. Sanayici ve işadamları derneklerinin Antalya ekonomisi ve sosyal hayatının kalkınmasında ortaya koyacağı çalışmaların göz ardı edilemeyeceğini belirten Genel Başkan Yardımcısı Türel, “Biz Antalya milletvekiliyiz. Sayın Çavuşoğlu’yla omuz omuza vereceğimiz mücadele biraz da artık kıskanılmaya başlamıştır. Bunu Ankara’da hafif hafif hissediyoruz. Genel merkezin 6’ncı katı ne mutlu bize ki Antalya katı oldu” diye konuştu.  Bu başarının altında birlik ve beraberlik olduğunu kaydeden Türel, kendisi ve Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu için yapılan Antalya Büyükşehir Belediye başkan adaylığı yorumlarını “Bizim böyle bir niyetimiz yok” sözleriyle değerlendirdi. Hatta bu durumun aralarında bir çekişme varmış gibi gösterildiğini kaydeden Türel, “Biz sayın Çavuşoğlu’yla birlikte bir görevi birbirimize takdim etmek, ikram etmek için yarışırız. ‘O olduysa ben, ben olduysam o oldu’ demektir. Buradan nifak tohumlarının yeşermesini bekleyenler sükutu hayale uğrayacaktır” diye konuştu.  Konuşmaların ardından DÖSİAD Başkanı Gencer, AK Parti genel başkan yardımcılarına Döşemealtı halısı hediye etti.


   
Bu haber toplam 1062 defa okundu.
Sizde Yorum Yazın


YORUMLAR(0)
YAZARLAR
Asayiş
Güncel
Dünya
Magazin
Turizm